چه قرصی باعث تشنج می شود؟

همانگونه که در مقالات قبل نیز آورده شد، بیماری صرع زمانی به وجود می آید که فعالیتهای الکتریکی مغز به طور غیر عادی و غیر طبیعی اتفاق بیافتد و زمانی که این اتفاق می افتد ارتباط عادی بین مغز و اعضای بدن از بین می رود و باعث ایجاد حرکات غیرارادی در بدن می شود، بر اساس آماری که بنیاد تشنج منتشر کرده است، هر ساله تقریبا ۳۰۰۰۰۰ نفر برای اولین بار تشنج را تجربه می کنند، در برخی موارد انواعی از دارو چه تجویز پزشک باشند و چه زمانی که به صورت خودسرانه مصرف شده باشند می تواند باعث تحرک تشنج شود، اگر کسی با چنین موضوعی برخورد کرد قبل از قطع دارو بایست پزشک را در جریان قرار دهد.

داروهای درمانی در اختلالات روانپزشکی

برخی از داروهایی که برای اختلالات خلقی و روانی تجویز می شوند در صورتی که بیشتر از دوز توصیه شده پزشک مصرف شوند می توانند موجب تشنج شوند، از جمله بوسپیرون که در درمان اضطراب مطرح می شود، همچنین داروی کلورپرومازین که یک دارو برای کنترل اختلالات اسکیزوفرنی به کار می رود نیز ممکن است باعث تشنج شود (اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی است که در طی آن ممکن است فرد ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهد)

کلوزاپین و هالوپریدول نیز از دسته داروهای درمانی اختلالات روانی هستند که می توانند باعث شوند تا فرد دچار تشنج شود، تحقیقاتی که در زمینه داروهای سه حلقه ای انجام شده است نشان می دهد استفاده بیش از حد از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نیز جزو همین عوامل است، از جمله این دارو ها می توان به ایمی پرامین م ترکیبی از آمی تریپتیلین و کلردیازپوکساید اشاره کرد.

بوسپیرون هم که در تحقیقات به نظر می رسد مکانیسم اثر آن بر روی افزایش متابولیسم دوپامین و کاهش فعالیت عصبی سرتونین است نیز از دسته داروهای روانپزشکی است که ممکن است اختلالات تشنجی را تحریک نماید و در دسته داروهایی است که در پاسخ به سوال چه قرصی باعث تشنج می شود جای دارد.

لیتیوم در درمان اختلالات دوقطبی استفاده می شود و همچنین باربیتورات که از داروهای ضد اضطراب است پس از یک دوره مصرف منظم می تواند باعث تشنج شود.چه قرصی باعث تشنج

چه قرصی باعث تشنج می شود؟ | بهترین متخصص صرع

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با کشتن باکتریها از عفونت، تکثیر باکتری و همچنین گسترش بیماری در بدن جلوگیری می کنند، تحقیقاتی که در مورد برخی داروها از این دست انجام گرفته نشان می دهد، برخی از آنها از جمله داروی سفتازیدیم، سیپروفلوکساسین، ایمی پنم و همچنین تزریق سطح بالای پنی سیلین می تواند تحریک کننده ای برای تشنج باشد.

در بین داروهای ضد درد چه قرصی باعث تشنج می شود

مصرف بیش از حد هر نوع دارو می تواند خطرساز باشد، علی الخصوص اگر بیمار به لحاظ جسمی و روحی آمادگی شرایطی برای تشنج را داشته باشد این امر بیشتر از قبل خودنمایی می کند، در دسته داروهای ضد درد نیز چنین مسئله ای هست و داروهایی مانند ترامادول و مپریدین در بین قرصی که می تواند باعث تشنج شود دسته بندی می شود.

  • داروی ایندومتاسین دارویی است که برای کنترل درد و التهاب به کار می رود، از همین دسته دارو ها و در مواردی محرک تشنج است.
  • گاباپنتین و مورفین نیز در دوزهای مصرفی بالا می توانند به چنین عاملی تبدیل شوند.

داروهای تفریحی

مصرف آمفتامین، مقدار زیاد الکل و همچنین مورفین که در این دسته و گروه طبقه بندی می شوند نیز عوامل محرک هستند

دیگر داروها ( چه قرصی باعث تشنج می شود )

برخی از دیگر داروهایی که می تواند شامل این شرایط باشد از قبیل داروی کلروکین که در درمان بیماری مالاریا به کار می رود، داروی سیکلوسپورین که یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن است و در اعمال جراحی پیوند برای جلوگیری از رد پیوند مانند پیوند قلب، ریه و کلیه به کار می رود و داروی تئوفیلین که یک دارو برای درمان آسم است که نوعی گشاد کننده مجاری هوایی بوده و علاوه بر آسم در درمان بیماران برونشیت و آمفیزم نیز به کار می رود.

توصیه پزشک برای بیماران تشنج و صرع

تمامی دارو ها به موازات مزایای بالایی که دارند می توانند. معایب و نواقصی هم داشته باشند، به عنوان مثال برخی داروهای میگرن مانند سوماتیریپتان خودش می تواند. باعث عارضه سردرد در اثر مصرف دارو شود و پس از آن پزشک توصیه مصرف یک نوع انسید را نیز به بیمار داشته باشد. مهمترین مسئله در مورد داروها این است که کنترل شده، به موقع و به اندازه مصرف شود.

اینکه بیمار به پزشک سابقه درستی را بیان کند و اگر با مشکلی مواجه شد. با وی مطرح کرده و از توصیه های تخصصی استفاده کند بسیار کمک کننده است. همچنین مهم است که دارو را در چه محلی و در دسترس چه کسانی قرار می دهید. قرار دادن دارو در معرض دست کودکان خطرزاست و یا اینکه ندانستن. عامل تحریک برای بیمار تشنج خودش خطر زاست، پس باید این موارد مراقبت و رعایت شود. تا بیمار به شرایط حساس و حاد برخورد نکند در مورد این بیماران نکات زیر را فراموش نکنید.

  • با مشورت با پزشک و بیمار را در جریان حساسیتهای خاص او قرار دهید. و سعی کنید به او شرایط درست را آموزش بدهید.
  • قبل از مصرف هر دارویی برای بیماران تشنج و حساس حتما با پزشک مشورت کنید
  • در صورتی که برای بیماری دیگری به پزشک مراجعه می کنید. حتما وی را در جریان بیماری تان قرار دهید.
  • دارو ها را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت بهترین متخصص صرع

مطالعه بیشتر :

مراقبت های بعد از سکته مغزى

تشخیص و درمان خونریزی مغزی

فواید و خطرات آنژیوگرافی مغزی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست