نقش متادون و مدیریت درد نوروپاتیک در بزرگسالان

هیچ شواهد خوبی برای حمایت یا رد این پیشنهاد وجود ندارد که متادون در شرایط درد نوروپاتیک عملکرد خوبی دارد. در این مطلب که بررسی و کارآزمایی بالینی روی بیماران صرعی است قصد داریم به طور کامل در رابطه با داروی متادون و مدیریت درد نوروپاتیک در بزرگسالان صحبت کنیم.  پس تا انتهای مطلب با بهترین متخصص صرع همراه باشید.

درد نوروپاتیک و پیشینه

درد نوروپاتیک، درد ناشی از اعصاب آسیب‌دیده است. این درد متفاوت از پیام‌های دردی است. که در طول اعصاب سالم از بافت آسیب‌دیده (به‌عنوان مثال، ناشی از زمین خوردن یا بریده شدن، یا زانوی دچار آرتریت) فرستاده می‌شود. درد نوروپاتیک اغلب با داروهایی متفاوت از مواردی که برای درد ناشی از بافت آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرند، درمان می‌شود.که ما اغلب به آن‌ها به عنوان مسکن فکر می‌کنیم. انواع مختلفی از درد نوروپاتیک، با علل مختلف، وجود دارد. برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی یا صرع استفاده می‌شوند. می‌توانند با تغییر در سیگنالی که در امتداد اعصاب منتقل کننده محرک‌های دردناک حمل می‌شود.

در برخی از افراد مبتلا به درد نوروپاتیک بسیار موثر باشند (چیزی که منجر به تغییر در عملکرد بدن می شود). گاهی اوقات از مسکن‌های اوپیوئیدی برای درمان درد نوروپاتیک استفاده می‌شود. مسکن‌های اوپیوئیدی داروهایی مانند مورفین هستند. مورفین از گیاهان گرفته می‌شود، اما بسیاری از اوپیوئیدها نیز به جای استخراج از گیاهان، توسط سنتز شیمیایی ساخته می‌شوند. متادون یکی از این اوپیوئیدهای سنتتیک است. متادون ویژگی‌های بسیاری دارد که آن را از سایر اوپیوئیدها متمایز می‌کند، و ممکن است بر اثربخشی آن یا عوارض جانبی که بیماران دچار آنها می‌شوند، تأثیر بگذارد.

متادون و مدیریت درد نوروپاتیک در بزرگسالان | بهترین متخصص صرع

ویژگی‌های مطالعه کارآزمایی‌های بالینی‌

در نوامبر سال ۲۰۱۶، برای یافتن کارآزمایی‌های بالینی‌ای به جست‌وجو پرداختیم که در آن‌ها از متادون برای درمان درد نوروپاتیک در بزرگسالان استفاده شد. ما سه مطالعه کوچک را با حضور ۱۰۵ شرکت‌کننده پیدا کردیم، که معیارهای ورود را به این مرور داشتند. این مطالعات از نظر طراحی کاملا متفاوت از یکدیگر بودند: روش‌های دو مطالعه نشان دهنده میزان تجویز متادون در بالین بود، به این ترتیب که شرکت‌کنندگان آن را روزانه دو یا سه بار دریافت کردند. یک کارآزمایی طراحی آزمایشی‌تری داشت. هر سه کارآزمایی دارای دو مرحله بودند. طول دوره این مطالعات از ۲۰ روز تا حدود هشت هفته برای هر مرحله متفاوت بود. این مطالعات از نظر تجویز دوزهای پائین متادون مشابه بودند، که ممکن است منعکس کننده دوزهای معمول تجویز شده در بالین باشد.

یافته‌های کلیدی تسکین درد با متادون

دو مطالعه بررسی کرد که چه تعداد از شرکت‌کنندگان با تسکین حداقل ۳۰% از درد مواجه شدند. یازده مورد از ۲۹ شرکت‌کننده‌ای که متادون دریافت کردند، در مقایسه با هفت مورد از ۲۹ بیمار گروه دارونما (placebo)، ۳۰% تسکین درد داشتند. در یک مطالعه، هیچ یک از ۱۹ شرکت‌کننده، چه هنگام دریافت متادون و چه هنگام دریافت دارونما (یک قرص قند)، به کاهش ۵۰% در شدت درد نرسیدند. نشان داده شده که این میزان کاهش شدت درد برای بیماران مهم است. علاوه بر این، یک مطالعه با مقایسه متادون و دارونما، به بهبود در متوسط و حداکثر میزان شدت درد و تسکین درد رسید.

در دو مطالعه که میزان خروج بیماران را از گروه‌های درمانی گزارش کردند. هیچ یک از ۲۹ شرکت‌کننده درمان خود را ترک نکردند زیرا فکر می‌کردند متادون یا دارونما به تسکین درد آنها کمکی نکرده است. در حالی که چهار مورد از ۲۹ بیمار گروه متادون و سه مورد از ۲۹ بیمار گروه دارونما به دلیل عوارض جانبی از گروه خود خارج شدند.

یک مطالعه گزارش داد که چه تعداد از شرکت‌کنندگان دچار عوارض جانبی خاصی شدند. و سرگیجه با متادون بیشتر از دارونما افزایش یافت. هیچ موردی از عارضه جانبی جدی یا مرگ‌ومیر گزارش نشد. اطلاعات به دست آمده از این مطالعات به قدری کم بود که ما نتیجه گرفتیم هیچ شواهد قانع‌کننده‌ای برای حمایت یا رد مزیت معنادار متادون در مقابل دارونما یا هر روش درمانی دیگر وجود ندارد.

کیفیت شواهد تاثیر متادون و مدیریت درد نوروپاتیک

ما کیفیت شواهد را بسیار پائین ارزیابی کردیم. زیرا فقط سه مطالعه کوچک با طراحی‌های مختلف، و شرکت‌کنندگان و رویدادهای اندک وجود داشت. علاوه بر این، مطالعات احتمالا به اندازه کافی طولانی نبودند. تا نشان دهند که متادون در مدت زمان طولانی‌تر بهتر کار می‌کند (یا تا چه حد ایمن است). شواهدی با کیفیت بسیار پائین بدین معناست که ما در مورد نتایج بسیار نامطمئن هستیم.

نتیجه‌گیری‌های نویسندگان:

این سه مطالعه شواهد بسیار محدود و با کیفیت بسیار پائینی را از اثربخشی و ایمنی متادون برای درد مزمن نوروپاتیک ارائه می‌دهند. و داده‌های بسیار کمی برای تجزیه‌وتحلیل تجمعی اثربخشی یا آسیب، یا اطمینان به نتایج مطالعات فردی وجود داشت. در مورد تفاوت در اثربخشی یا ایمنی بین متادون و دارونما، سایر اوپیوئیدها یا سایر روش‌های درمانی نمی‌توان نتیجه‌ای گرفت.

گروه صرع آسا سلامت – بهترین متخصص صرع


مطالعه بیشتر  :

سکته هموراژیک – علت و علائم

تشخیص و درمان سکته آمبولی

تشخیص و درمان سکته هموراژیک مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست