بررسی  عوامل خطرزا در ابتلا به بیماری چیاری یا کیاری

اختلال کیاری “Chiari”(CM) یک ناهنجاری ساختاری مرتبط با جمجمه و مغز است. این بدان معنی است که جمجمه کوچک یا غیر استاندارد است و این مسئله باعث می‌شود که مغز فرد در فضای جمجمه تحت فشار قرار بگیرد. این شرایط می‌تواند باعث گسترش بافت مغز به داخل کانال نخاع شود. در مطلب امروز از سایت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان بطور خلاصه به عوامل خطرزا در بیماری چیاری یا کیاری خواهیم پرداخت.

CM بخشی از مغز شما به نام مخچه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مخچه در پشت ساقه مغز قرار دارد، جایی که نخاع با مغز روبرو می‌شود. وقتی مخچه به کانال نخاع فشار بیاورد، این احتمال وجود دارد که سیگنال‌های مغز وارده به بدن شما را مسدود کند. همچنین این مسئله می‌تواند باعث تجمع مایعات در مغز یا نخاع شما شود. این فشار و تجمع مایعات ممکن است انواع مختلفی از علائم عصبی را ایجاد کنند. به طور معمول علائم شامل تعادل و هماهنگی بینایی و گفتار است.

CM در همه گروه‌های جمعیتی رخ می‌دهد، تقریبا ۱ مورد از هر ۱۰۰۰ تولد به این بیماری مبتلا شده‌اند. این بیماری ممکن است ارثی باشد و در افراد خانواده نیز وجود داشته باشد اما تحقیقات بیشتری برای تعیین و تشخیص این مورد لازم است.

بهترین متخصص صرع

راه های درمانی بیماری کرابه چیست؟ | متخصص مغز و اعصاب اصفهان

انیستیتوی ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS) گزارش می‌دهد که زنان بیش از مردان به CM مبتلا می‌شوند (زنان با احتمال بیشتری مبتلا می‌گردند). همچنین NINDS خاطر نشان می‌کند که ناهنجاری‌های نوع ۲ در افراد از نژاد سلتیک “Celtic” شیوع بیشتری دارد. اغلب افراد مبتلا به CM بیماری‌های دیگری از جمله اختلالات عصبی ارثی و ناهنجاری‌های استخوانی دارند.

سایر شرایط مرتبط که می‌توانند خطر ابتلا به CM را افزایش دهند عبارتند از:

myelomeningocele: نوعی اسپینا بیفیدا “spina bifida” یا نقص مادرزادی است که در جایی که کانال نخاع و ستون فقرات قبل از تولد کودک بسته نمی‌شود، ایجاد می‌گردد.
هیدروسفالی: تجمع مایعات اضافی در مغز شما که اغلب با CM نوع ۲ دیده می‌شود.
syringomyelia: سوراخ یا کیست در ستون فقرات به نام syrinx
سندرم بند بند: اختلال عصبی ناشی از اتصال نخاع به استخوان ستون فقرات. این شرایط می‌تواند به قسمت پایین بدن آسیب برساند. خطر ابتلا در افراد مبتلا به میومنگوسل “myelomeningocele” بیشتر است.
انحنای ستون فقرات: یک بیماری شایع است به ویژه در کودکانی که CM نوع ۱ دارند.

نوبت دهی اینترنتی آسا سلامت متخصص مغز و اعصاب اصفهان


مطالب پیشنهادی :

علل و عوامل بیماری کرابه یا Krabbe چیست؟

راه های درمانی بیماری کرابه چیست؟

ترومبوز سینوس وریدی مغزی و چند نکته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست