بررسی علل و علائم بیماری منیر

شاید تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دور خودتان چرخیده باشید و بعد از متوقف شدن احساس کنید که دنیا دور سرتان در حال چرخیدن است. این حالت که مخصوصا در دوران کودکی خیلی از ما تجربه شده است با چرخیدنمان شروع می شود. حال تصور کنید که به طور ناگهانی و بدون چرخیدن به دور خود دنیا دور سرتان بچرخد. این حالتی است که بیماران مبتلا به بیماری منیر تجربه می کنند. اگر مایلید درباره ای این بیماری، علائم، چشم انداز، تشخیص آن و … اطلاعات بیشتری بدست آورید مقاله زیر را تا انتها بخوانید.

علت ایجاد بیماری منیر چیست؟

این بیماری نوعی بیماری ناشی از گوش داخلی است که در آن بیمار احساس سرگیجه شدیدی کرده و می تواند علائم دیگری مثل وز وز گوش، کم شدن شنوایی، و سنگینی یا فشار در گوش را نشان دهد. متاسفانه این بیماری نوعی بیماری پیشرفت کننده است که به مرور زمان علائم شدید تری پیدا کرده و می تواند باعث از دست دادن دائمی شنوایی شود. با این حال معمولا فقط یک گوش را درگیر خود می کند.

علت دقیق این بیماری شناخته شده نیست اما به نظر می رسد که علائم ناشی از آن به علت تجمع مایع در گوش داخلی بوده و از آنجایی که گوش داخلی مسئول رساندن اطلاعات شنوایی و تعادل به مغز است، اختلال در آن باعث ایجاد مشکل در پیام های رسیده به مغز شده و می تواند در هر دو دسته پیام شنوایی و تعادل مداخله کند.

برای بررسی علت تجمع مایع در گوش داخلی تئوری های مختلفی وجود دارد به طوری که مواردی مثل تخلیه شدن ضعیف مایع به علت بلوکه بودن مسیر آن، بیماری های خود ایمنی، واکنش های آلرژیک، عفونت های ویروسی، تمایل ژنتیکی، ضربه به سر و سر درد های میگرنی مشمول این تئوری ها هستند.

علائم بیماری منیر

همانطور که گفته شد یکی از علائم مهم این بیماری حملات سرگیجه و احساس چرخش ناگهانی است. مدت زمان این حملات می تواند از ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت طول کشیده و در طول یک هفته چندین بار تکرار شود. البته در بعضی افراد ممکن است حتی یک سال هم بین حملات سرگیجه آن ها فاصله بیفتد. این سرگیجه باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شده و از آنجایی که به طور ناگهانی رخ می دهد می تواند منجر به اضطراب، افزایش ضربان قلب و حتی عرق سرد در بیمار شود.

همچنین بیماران در اوایل ابتلا به این بیماری به صورت گاه به گاه دچار از دست دادن شنوایی شان می شوند که معمولا با گذر زمان این حالت به صورت دائمی اتفاق افتاده و یک گوش بیمار کاملا ناشنوا می شود.

علل و علائم بیماری منیر | بهترین متخصص صرع

از سایر علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وز وز گوش
  • احساس فشار در گوش یا سنگینی آن
  • تاری دید
  • اسهال و لرزش

بعضی از بیمارانی که از این بیماری رنج می برند دچار حمله سرگیجه چنان شدیدی می شوند. که تعادل خود را از دست داده و به طور ناگهانی به زمین می افتند. به این حالت حمله سقوط یا drop attack گفته می شود. نکته ی شایان ذکر این است. که علائم این بیماری در گذر زمان می تواند تغییر کرده یا اینکه بعضی از آنها دائمی شوند. همچنین نباید تصور کرد که این بیماری خود به خود خوب می شود. درنتیجه باید بیمار تحت نظر پزشک بوده و شرایطش را تحت کنترل داشته باشد.

حملات ناگهانی ای که اتفاق می افتند خطرناک بوده و خصوصا اگر بیمار در این حین در حال رانندگی باشد ممکن است حوادث ناگواری اتفاق بیفتد.

نحوه تشخیص بیماری منیر

پزشک پس از بررسی علائم بیمار، سابقه ی پزشکی و خانوادگی او و همچنین انجام تست هایی مثل تست های تعادل و شنوایی سنجی سعی در تشخیص این بیماری می کند. تشخیص این بیماری، انجام تست های مرتبط با آن و همچنین پروسه درمان بیشتر توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی صورت می گیرد.

ماندگاری بیماری منیر

به نقل از مجله ی Harvard health درمانی برای بیماری منیر وجود ندارد. زمانی که این بیماری تشخیص داده شود تا پایان عمر باقی می ماند. اما علائم معمولا ناگهانی ظهور پیدا کرده و ناپدید می شوند. و تنها بعضی از کسانی که به بیماری منیر مبتلا هستند دچار ناتوانی های دائمی خواهند شد.

چشم انداز بیماری منیر

به نقل از سازمان ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی دانشمندان تخمین زده اند. که از هر ده نفر بیمار مبتلا به منیر شش نفر آن ها یا خود به خود روند بهبودی را طی کرده و یا اینکه می توانند. سرگیجه خود را با رژیم غذایی، دارو ها، و یا ابزار آلاتی کنترل کنند. اما درصد کمی از آنها تنها با اقداماتی مثل جراحی بهبود پیدا می کنند.

نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت بهترین متخصص صرع

مطالعه بیشتر :

علل و عوامل سردرد های صاعقه ای یا تاندرکلاپ

علائم بیماری هیدروسفالی در افراد مختلف

تشخیص و درمان سردرد صاعقه ای – thunderclap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست