بررسی علائم بیماری کره یا رقاصک

بیماری کره یا رقاصک

رقاصک یا کره از جمله بیماری های مغز و اعصاب است که احتمالا کمتر درباره آن شنیده اید، در مطلب امروز همراه با متخصص مغز و اعصاب اصفهان به بررسی این بیماری، علائم و چگونگی درمان آن می پردازیم، کره نوعی اختلال عصبی است که باعث ایجاد حرکات غیر ارادی در بدن فرد بیمار می شود، این حرکتها غیر منظم هستند، از هیچ الگویی پیروی نمی کنند و از یک اندام به اندام دیگر منتقل می شوند، حرکات معمولا در اندامها و صورت ظاهر می شوند.

این بیماری یکی از بیماری های شایع در دسته بیماری های هانتینگتون است که در آن سلولهای عصبی در طول زمان تخریب شده و از بین می روند، کره می تواند در بیمار حرکاتی رقص مانند ایجاد کند، در این حالت به این دلیل که حرکات ارادی از بیمار صلب می شود وی در کارهایی مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن دچار مشکل می شود.

در این بیماری حرکات تند و سریع در دست و پا، حرکات غیر ارادی در صورت، ایجاد صدا و یا حرکات سریع زبانی اتفاق می افتد که حتی در زمان استراحت نیز احتمال رخ داد آن هست.

علائم بیماری کره کدامند

علائم کره معمولا بسته به شرایط ایجاد آن است، یکی از حرکات معمول در این بیماری شبیه به چنگ زدن دست است، ناهماهنگی بین دستها و باز کردن و بستن دست بدون اراده که به شکل عمومی در انواع بیماری کره دیده می شود.

  • مشکل در بلع و حرف زدن
  • حرکات غیرعادی
  • مشکل در راه رفتن

علائم بیماری کره یا رقاصک | متخصص مغز و اعصاب اصفهان

رده بندی شرایط بیماری و علائم آن:

بیماری کره هانتینگتون

این بیماری می تواند موجب اختلالات روانی، حرکتی و اختلالات شناختی شود، در هانتیگتون سلولهای عصبی در مغز دچار اختلال می شوند، این بیماری در بزرگسالان شیوع بیشتری داشته و به طور معمول علائم در آن رو به بدتر شدن می گذارند، با گذشت زمان علائم می تواند بر روی پاها و بازوها تاثیر بگذارد.

کره آکانتوسیتوز

یک اختلال ژنتیکی بسیار نادر که در آن گلوبولهای قرمز خون تحت تاثیر قرار می گیرند که بر اثر آن ناهنجاری عصبی ایجاد شده و بر روی عملکرد مغز اثر می گذارد، علائم آن عبارتند از:

  • حرکات غیر ارادی دست و پا
  • حرکات شانه
  • فشار لگن
  • حرکات سریع و بدون اراده در صورت
کره سیدنهام

کره سیدنهام عمدتا کودکان و نوجوانان را درگیر نموده و می تواند نتیجه یک عفونت استرپتوکوکوس و یا عارضه ای از تب روماتیسمی باشد، این بیماری بر روی بازوها ، صورت و دستها تاثیر گذار است

در این بیماران پوشین لباس و غذا خوردن مشکل می شود و در اغلب موارد این علائم ظاهر می شود:

  • صعف عضلانی
  • اشکال در راه رفتن
  • مشکلات گفتاری

افرادی که بیشتر در معرض خطر بیماری کره هستند

افرادی با سوابق روماتیسمی در معرض بیماری کره هستند و بیمارانی که در معرض بیماری های خاص قرار می گیرند و یا در شرایط ارثی مانند کسانی که دچار هانتینگتون هستند به احتمال ۵۰ درصد فرزندان آنها بیماری کره را تجربه می کنند.

نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت متخصص مغز و اعصاب اصفهان

مطالعه بیشتر :

علائم سکته مغزى در زنان

روش های درمان بی خوابی یا ( insomnia)

انواع سکته مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست