سکته مغزی در جوانان و کودکان

در مطلب امروز قصد داریم تا به این مطلب مهم بپردازیم و همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه به سکته مغزی در جوانان و کودکان به کلینیک مغز و اعصاب اصفهان مراجعه نمایید.

سکته مغزی جوانان

استروک ایسکمیک بافت مغزی میتواند در رحم روی دهد. این استروکها معمولا تحت عنوان همی پلژی مادرزادی اطلاق شده اما علل مختلفی دارند و در بیشتر موارد، بیماری عروقی زمینه ای نمی تواند تشخیص داده شود. ناحیه بطنی مجاور معمولا به داخل حفره استروک گسترش یافته و ممکن است یک کیست پورنسفالیک ایجاد شود .

همی پلژی حاد

در شیرخواران و اطفال نادر بوده با این حال فنومن شناخته شده ای می باشد.در یک بررسی پس از مرگ تعدادی از موارد بیماری عروقی انسدادی مغز داشتند. این انسدادها که از نظر نوروپاتولوژیک مطالعه شدند، هم آمبولیک عمدتا ناشی از بیماری قلبی مادرزادی) و هم ترومبوتیک بوده و ترومبوتیک ها در وریدها شایع تر از شریان ها می باشند.

سکته مغزی در جوانان و کودکان | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان
استروک رویداد ناشایعی در جوانان (۴۵-۱۵ سال) نبوده است، و ۳٪ انفارکتهای سربرال در سریهای تیپیک را شامل میشوند. از نظر علت، این گروه نیز به طور مشخصی هتروژن هستند، به هر حال بیشتر استروک ها به طرز کم و بیش مساوی در سه دسته گنجانده شده اند :

۱. انفارکت آترواسکلروتیک ترومبوتیک (معمولا با یک ریسک فاکتور شناخته شده)

۲. آمبولی با منشا قلبی

بیماری های روماتیسمی، اندوکاردیت های عفونی و غیر عفونی، آمبولی پارادوکس از طریق PFO و سایر دیفکتهای قلبی و دریچه های قلبی مصنوعی

۳. یکی از واسکولوپاتی های غیر آترواسکلروتیک

(ترومای شریاتی، دیکسیون شریان کاروتید مویامویا، لوپوس واسکولیت ناشی از دارو)، اختلالات هماتولوژیک مرتبط (استفاده از OCP ،حالات پس از زایمان و سایر وضعیتهای پیش انعقادی) علل احتمالی در ۱۵ درصد بیماران بوده اند وجود آنتی فسفولیپید یا آنتی کاردیولیپین آنتی بادی ها لوپوس آنتی کواگولانت توجیه کننده بعضی از این موارد بوده است. اکثر بیماران زنان ۲۰ ساله بدون تظاهری از لوپوس سیستمیک بوده اند
شیوع کمبود ارثی فاکتورهای ضد انعقاد طبیعی به عنوان یک علت استروک در جوانان و بالغین جوان پایین است.

آنها بیشتر شخص را به ترومبوز وریدی مغزی (CVT)مستعد می سازند. و ناشی نقایص نسبی پروتئین در نتیجه موتاسیون های هتروزیگوس در ژن های کد کننده پروتئین هایی در آبشار انعقادی و نیز شرایطی که بالانس انعقادی را بهم می زنند هستند. سری هایی که استروک را در جوانان گزارش کردند نیمی از موارد یکی از این اختلالات را داشتند، شایع ترین آنها موتاسیون فاکتور V لیدن بوده اما در بعضی دیگر این موتاسیون شیوع کمتری داشته است.

به هر حال استروک بدون توجیه در بچه ها به ویژه استروکهای وریدی با وجود فامیلی هیستوری استروک در اوایل زندگی و به خصوص وجود ترومبوز قبلی یا استروکهای مکرر انجام بررسی هماتولوژیک گسترده از جمله تستهایی برای آنتی فسفولیپید آنتی بادی را می طلبد اثبات تشخیص یک واریان ژنی پروترومبوتیک از این نظر اهمیت دارد که استروکها مستعد رخ دادن در زمینه ای از ریسک فاکتورهای اضافی هستند مثل استفاده از OCP و سیگار.

ایسکمی و انفارکت مغزی

گاهی ممکن است میگرن را در افراد جوان کمپلیکه سازد.دانشمندان یک اورای طول کشیده را در خانم جوانی با هیستوری میگرن به عنوان ریسکی برای استروک شناسایی کردند بیشتر استروکها در این افراد در قلمروی خلفی رخ داده، ترکیب میگرن و OCP به ویژه خطرناک است. علی رغم رخداد شایع پرولاپس دریچه میترال (MVP) در افراد جوان، اما به ندرت یک علت استروک می باشد.
گاهی در افراد جوان استروک در اثر انسداد شریانی یا وریدی در همراهی با بیماری های التهابی روده (IBD) روی می دهد: شواهد اشاره به یک وضعیت بیش انعقادی طی حملات عود انتریت داشته اما دیفکت دقیقی در وضعیت انعقادی شناسایی نشده است . سفلیس منگوواسکولار و مننژیتهای قارچی و سل و سایر فرمهای مزمن مننژیتهای بازال نیز در این گروه سنی مورد توجه بوده اند استروکها در این شرایط معمولا لاکونار و ناشی از انسداد التهابی عروق بازال کوچک هستند.

سکته مغزی در جوانان و کودکان | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

آنمی سیکل سل (SCA)

علت نادر اما مهم استروک در اطفال افریقایی تبار بوده است. همی پلژی حاد شایع ترین تظاهر بوده اما تمام انواع اختلالات فوکال مغزی مشاهده شده است. یافته های پاتولوژیک شامل انفارکتهای بزرگ و کوچک ناشی از انسداد عروقی همراه با پروسه داسی هستند. خونریزی های اینتراکرانیال (ساب دورال، ساب آراکنوئید واینتراسربرال) و CVT نیز ممکن است SCA را کمپلیکه سازند. و احتمالا به خاطر اتواسپلنکتومی- انسیدانس مننژیت پنوموکوکی نیز بالا می رود. درمان اختلال گردش خون مغز با هیدریشن IV و ترانسفوزیون امکان پذیر بوده است.

| اینستاگرام گروه صرع آسا سلامت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان |

ترومبوز سینوس وریدی مغز

در اطفال جوان و نوزادان ناشی از علل مختلف مشکل خاصی ایجاد کرده است. که تشخیص آن مشکل بوده و پروگنوز ضعیف می باشد. بعضی بیماری های متابولیک (هوموسیستئین اوری و آنژیو کراتوز فابری) و اختلال میتوکندریال MELAS (انسفالومیوپاتی میتوکندریال، لاکتیک اسیدوز، اپیزودهای شبه استروک) ممکن است منجر به استروک در کودکان و بالغین جوان شوند. بررسی از نظر این مشکلات در صورتی که اختلالات انعقادی گفته شده رد شده باشند. یا در صورت وجود فامیلی هیستوری باید انجام شود.

در کل، در بچه ها و بالغین جوان با ایسکمیک استروک تشخیص های اصلی مطرح شده:

دیسکسیون عروق کاروتید و ورتبرال، سوء مصرف دارو (عمدتا کوکائین) ترومبوز به علت استروژن های موجود در ضد بارداری ها سندرم آنتی فسفولیپید آنتی بادی بیماری های قلبی از جمله PFO هستند، میگرن نیز ممکن است. به این لیست اضافه شود اما تشخیص آن با رد سایر شرایط و CADASIL بوده همچنین اگر سردردهای میگرنی و TIAها در مقدمه استروک باشند مطرح می شود .

وضعیتهای پروترومبوتیک ارثی

بیماری فابری، مویامویا، سندرم داون و آرتریت تاکایاسو نیز در گروه سنی جوان ایجاد شده. و اگر شرایط کلینیکی یکی از این پروسه ها را مطرح کرد. (بر اساس TIAهای نامعمول ایجاد شده. با وضعیت اورتواستاتیک، هیپرونتیلیشن یا تب) و شرح حال فامیلی قوی استروک در افراد جوان وجود داشت. نیاز به بررسی دارند.


مطالعه بیشتر :

آشنایی با صرع و نحوه مقابله با آن

تشخیص و درمان فلج مغزی

علائم بیماری پارکینسون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست