بررسی زوال عقل در مقابل بیماری آلزایمر

بیماری زوال عقل و آلزایمر (AD) یکسان نیستند. زوال عقل یک اصطلاح جامع است که برای توصیف مجموعه‌ای از علائم مربوط به حافظه، زبان و تصمیم‌گیری استفاده می‌شود. آلزایمر رایج‌ترین نوع زوال عقل است. باعث ایجاد مشکل در حافظه کوتاه‌مدت، افسردگی، گمراهی، تغییرات رفتاری و موارد دیگر می‌شود.

زوال عقل علائمی مانند فراموشی یا اختلال در حافظه، از دست دادن حس جهت‌یابی، گیجی و مشکل در مراقبت شخصی ایجاد می‌کند. شکل دقیق علائم به نوع زوال عقل شما بستگی دارد. AD یا همان آلزایمر همچنین می‌تواند این علائم را ایجاد کند؛ اما سایر علائم AD ممکن است شامل افسردگی، اختلال در قضاوت و مشکل در گفتار باشد.

به همین ترتیب، درمان‌های زوال عقل به نوع زوال عقل شما بستگی دارد. با این حال، درمان‌های AD اغلب با سایر درمان‌های غیردارویی زوال عقل همپوشانی دارند.

در مورد برخی از انواع زوال عقل، درمان علت اصلی ممکن است در کاهش یا متوقف کردن مشکلات حافظه و رفتار مفید باشد. با این حال، این مورد در بیماری آلزایمر صادق نیست. مقایسه این دو شرایط می‌تواند به شما کمک کند بین علائمی که خود یا یکی از عزیزان تجربه کرده‌اید تفاوت قائل شوید.

زوال عقل در مقابل بیماری آلزایمر | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

زوال عقل ناشی از مصرف الکل

مصرف الکل ممکن است مهم‌ترین عامل خطرناک برای جلوگیری از زوال عقل باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که اکثر موارد ابتلا به زوال عقل زودرس مربوط به مصرف الکل است.

این مطالعه نشان داد که تقریباً یک‌سوم موارد ابتلا به زوال عقل به طور مستقیم با الکل ارتباط دارد. به علاوه، ۱۸ درصد از افراد در این مطالعه به دلیل مصرف الکل زیاد به این اختلال مبتلا بودند. محققان کشف کردند که اختلالات استفاده از الکل خطر ابتلا به زوال عقل را در شخص سه برابر می‌کند.

الکل ممکن است برای حافظه شما سمی باشد؛ اما میزان نوشیدن شما مهم است. اگر می‌خواهید خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید، دریابید چه چیزی برای نوشیدن بهتر است.

آیا فراموشی بخشی طبیعی از پیری نیست؟

کاملاً طبیعی است که هر چند وقت یکبار چیزها را فراموش کنید. از دست دادن حافظه به خودی خود به معنای ابتلا به زوال عقل نیست. بین فراموشی گاه به گاه و فراموشی که باعث نگرانی جدی می‌شود تفاوت وجود دارد.

هشدارهای احتمالی زوال عقل عبارتند از:

  • فراموش کردن افراد
  • فراموش کردن نحوه انجام کارهای معمول، مانند نحوه استفاده از تلفن یا یافتن راه خانه
  • ناتوانی در درک یا حفظ اطلاعاتی که به وضوح می‌توان به خاطر داشت

اگر هر یک از موارد بالا را تجربه کردید به دنبال درمان پزشکی باشید. گم شدن در محیط‌های آشنا اغلب یکی از اولین نشانه‌های زوال عقل است. به عنوان مثال، ممکن است در رانندگی تا سوپرمارکت مشکل داشته باشید.

زوال عقل چقدر شایع است؟

تقریباً ۱۰ درصد از افراد ۶۵ تا ۷۴ سال و یک‌چهارم افراد مسن‌تر از ۸۵ سال دارای نوعی زوال عقل هستند. تعداد مبتلایان به زوال عقل در حال افزایش است.

سخن آخر

دانشمندان در سراسر جهان سخت تلاش می‌کنند تا درک بهتری از جنبه‌های مختلف زوال عقل پیدا کنند. این تلاش‌ها ممکن است به توسعه اقدامات پیشگیرانه، بهبود ابزارهای تشخیص زودهنگام، درمان‌های بهتر و طولانی‌تر و حتی درمان همیشگی کمک کند.

به عنوان مثال، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که یک داروی رایج آسم به نام zileuton ممکن است رشد پروتئین‌ها را در مغز کند، متوقف و معکوس کند. این پروتئین‌ها در افراد مبتلا به آلزایمر شایع است.

یکی دیگر از تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تحریک عمیق مغز می‌تواند روشی موثر برای محدود کردن علائم آلزایمر در بیماران مسن باشد. این روش برای درمان علائم بیماری پارکینسون، مانند لرزش، برای دهه‌ها استفاده شده است. اکنون، محققان در حال بررسی احتمال کند شدن روند پیشرفت آلزایمر هستند.

دانشمندان در حال بررسی عوامل مختلفی هستند که فکر می‌کنند ممکن است در ایجاد زوال عقل تأثیر بگذارد، از جمله:

  • عوامل ژنتیکی
  • انتقال‌دهنده‌های عصبی مختلف
  • التهاب
  • عواملی که بر مرگ برنامه‌ریزی شده سلول در مغز تأثیر می‌گذارند
  • تاو، پروتئینی است که در سلول‌های عصبی سیستم عصبی مرکزی یافت می‌شود
  • استرس اکسیداتیو یا واکنش‌های شیمیایی که می‌توانند به پروتئین‌ها، DNA و چربی‌های داخل سلول آسیب برسانند

این تحقیق می‌تواند به پزشکان و دانشمندان کمک کند تا درک بهتری از عوامل ایجاد زوال عقل داشته باشند و سپس بهترین روش درمان و احتمالاً پیشگیری از این اختلال را کشف کنند. همچنین شواهد بیشتری نشان می‌دهد که عوامل سبک زندگی ممکن است در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل موثر باشد. این عوامل ممکن است شامل ورزش منظم و حفظ روابط اجتماعی باشد.

نوبت دهی اینترنتی آسا سلامت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

مطالعه بیشتر :

علل بیماری های نورولوژیک

اقدامات درمانی درباره‌ی مشکل فراموشی

تشخیص و درمان بیماری هانتینگتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست