دلایل بروز درد عصبی و آسیب عصبی

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از آسیب عصبی وجود دارد. انواع مختلف ممکن است علائم مختلفی داشته باشند و مستلزم انواع متفاوتی از درمان باشند.دلایل بروز درد عصبی و آسیب عصبی.

برآورد شده است که نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از مردم آمریکا از آسیب عصبی پیرامونی رنج می برند. با کهولت سن این نوع از آسیب عصبی به شکل فزاینده ای شایع می شود. تا ۷۰% از افراد مبتلا به دیابت، از نوعی آسیب عصبی رنج می برند.

موارد زیر لیستی از دلایل احتمالی بروز درد عصبی و آسیب عصبی می باشند (با اینحال نمی توان گفت این لیست کامل است):

بیماری های خودایمنی

طیف وسیعی از انواع بیماری های خودایمنی می توانند سبب بروز علائم درد عصبی و آسیب عصبی شوند. این بیماری ها عبارتند از: لسکلروزیس چندگانه ، سندرم Guillain Barre( شرایط نادری که سیستم ایمنی بدن اعصاب پیرامونی را مورد حمله قرار می دهد)، میاستنی گراویس، لوپوس، و بیماری روده التهابی .

دلایل بروز درد عصبی و آسیب عصبی | متخصص مغز و اعصاب اصفهان

سرطان

سرطان از چند طریق می تواند باعث ایجاد درد عصبی و آسیب عصبی شود. در برخی موارد، توده های سرطانی می تواند به اعصاب فشار وارد کند و یا آنها را خرد کند. در موارد دیگر، انواع خاصی از سرطان ممکن است منتج به کمبودهای تغذیه ای شود که این عارضه، کارکرد عصب را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، برخی از انواع شیمی درمانی و رادیوتراپی ممکن است در افراد خاصی سبب ایجاد درد عصبی و آسیب عصبی شود.
فشرده سازی / تروما. هر چیزی که سبب بروز تروما یا فشرده سازی اعصاب می شود، می تواند منتج به درد عصبی و آسیب عصبی شود. این آسیب ها شامل اعصاب خرد شده در گردن، جراحات خرد شده و سندرم تونل کارپ می شود.

دیابت

تا ۷۰% افرادی که مبتلا به دیابت هستند، از آسیب عصبی رنج می برند؛ که احتمال ابتلا به عارضه عصبی با گسترش دیابت آنها افزایش می یابد. نوروپاتی دیابتی عارضه جدی است که ممکن است هر سه نوع نورون ها را تحت تاثیر قرار دهد. اعصاب حسی در غالب موارد تحت تاثیر قرار می گیرد که سبب سوزش و بی حسی می شود. اگر شما دیابت دارید و علائمی از درد عصبی یا آسیب عصبی را در خود مشاهده می کنید، بهتر است هر چه زودتر با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

اثرات جانبی داروها و مواد سمی

مواد مختلفی که عامدانه یا غیرعامدانه وارد بدن می شوند می توانند باعث درد عصبی و آسیب عصبی بشوند. این مواد شامل داروهایی، مانند برخی شیمی درمانی ها برای سرطان و داروهای خاصی برای درمان HIV می شوند. مواد سمی که ممکن است تصادفا خورده شوند، می توانند سبب آسیب به اعصاب شما شوند؛ این مواد سمی عبارتند از: سرب، آرسنیک و جیوه.

بیماری های اعصاب محرکه

نورون های محرکه اعصابی هستند در مغز و ستون فقرات، که با ماهیچه های کل بدن در ارتباط هستند. بیماری هایی که این عصب ها را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است به تدریج منجر به وخیم تر شدن آسیب عصبی شود. از جمله این بیماری ها عبارتند از: ALS و بیماری لو ژیگر.

کمبودهای تغذیه ای

کمبود برخی از مواد مغذی، شامل ویتامین B6 و B12 ممکن است باعث ایجاد علائمی از درد عصبی و آسیب عصبی شود که این علائم عبارتند از ضعف یا احساس سوزش. کمبودهای تغذیه ای که سبب ایجاد آسیب عصبی می شود ممکن است ناشی از مصرف بیش از اندازه الکل باشد یا اینکه پس از جراحی معده به وجود آید.

بیماری های عفونی

بیماری های عفونی خاصی می توانند اعصاب بدن را تحت تاثیر قرار دهند. این شرایط شامل بیماری لایم، ویروس هرپس، HIV و هپاتیت C می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست