تشنج و صرع در خواب کودکان

صرع رونالدیک خوش خیم یکی از شایعترین دلایل تشنج های شبانه در کودکان است. که به طور معمول در بزرگسالی برطرف می شود، این کودکان ممکن است. میگرن و همین طور مشکلات خلقی را هم در کنار صرع داشته باشند و در بیشتر اوقات می توان سوابقی از تششنج را در خانواده این کودکان دید، به این معنی که افرادی که سوابق خانوادگی در تشنج دارند احتمال بیشتری برای موضوع تشنج در خواب دارند.

دسته دیگر صرع میوکلونیک در نوجوانان است. که در سنین کودکی یا جوانی آغاز می شود و علت آن هنوز مشخص نیست. به این نوع صرع سندروم جانز نیز گفته می شود که با دارو کنترل می شود ولی در بزرگسالی بهبود پیدا نمی کند.

و همانطور که گفته شد تمامی تشنج های کودکان در خواب نشان دهنده صرع نیست بین ۲ تا سه درصد از کودکان در یک تحقیق در ایالات متحده آمریکا از دسته کودکانی که تشنج شبانه را تجربه کرده اند. در اثر تب بوده و این نوع تشنج تب معمولا بی ضرر است ولی بررسی کودک به لحاظ آسیب مغزی بعد از آن مهم بوده و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

تشخیص

به طور معمول برای تشخیص پزشک یک نوار مغز تجویز می کند. همچنین ممکن است عکس برداری هایی مانند ام آر آی و سی تی اسکن برای بررسی اینکه آیا تومور و یا ناهنجاری در مغز هست یا خیر را توصیه می کند. برای افرادی که مطمئن نیستند تشنجی در خوابشان اتفاق افتاده یا نه یک مطالعه و بررسی اختلالات خواب کمک کننده است

تشنج و صرع در خواب کودکان | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

آیا تشنج در خواب خطرناک است

تشنج در خواب چه تشنج نوزاد در خواب چه تشنج بزرگسالان و چه کودکان خطرناک است. و احتمال مرگ در اثر صرع را افزایش می دهد ولی کنترل صرع بسیار کمک کننده است. و می تواند بسیاری عوارض صرع را کنترل نماید، افرادی که این نوع صرع یا تشنج را تجربه می کنند. معمولا در روز کم بود اکسیژن در خون مواجه می شوند. و یا اینکه فعالیت های غیر معمول در مغز را تجربه می کنند. به هر حال یک پزشک به خوبی می تواند به بیمار کمک کند.

شب ادراری در خواب کودکان را جدی بگیرید

در مواردی صرع در خواب باعث شب ادراری می شود و والدینی که شاهد شب ادراری در کودکانشان هستند. بایست به این اتفاق به چشم یک اخطار نگاه کنند و کودک را به یک پزشک ارجاع دهند تا در صورت ابتلا به صرع، هر چه سریعتر بررسی و با گرفتن نوار مغز و تست های تشخیصی دیگر سطح و میزان تشنج مورد مانیتورینگ قرار بگیرد و به کودک کمک رسانی لازم بشود.

دیگر مشکلات صرع در خواب برای کودکان

علاوه بر این موضوع قابل توجه دیگر این است که اغلب کودکانی که به مشکل تشنج دارند. با مشکلات خلقی، عاطفی، یادگیری ضعیف تر، بیش فعالی و کمبود توجه نیز مواجه می شوند.

از این بابت درمان صرع در خواب برای کودکان بسیار مهم و حائز اهمیت است. گرچه این نوع تشنج ممکن است به این دلیل که در خواب رخ می دهد. به راحتی کشف نشود. و در برخی موارد با سر و صداها و یا حرکاتی که والدین از کودک می بینند تشخیص داده می شود. و بیمار از وقوع آن اطلاعی ندارد، با اینحال مراقبت والدین و دقت در رفتار کودک و یا برخی علائم هشدار دهنده مانند شب ادراری نباید نادیده گرفته شوند تا کودک به روال عادی و کیفیت بهتر زندگی برگردد.

نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت متخصص مغز و اعصاب اصفهان

مطالعه بیشتر :

تشنج در خواب چیست

علت تشنج در سن بالا

تشنج فوکال در کودکان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست