تشخیص سرگیجه مرکزی

اگر می خواهید درباره ی تشخیص و درمان سرگیجه مرکزی بیشتر بدانید مقاله زیر از سایت دکتر جعفر مهوری کلینیک مغز و اعصاب اصفهان را تا انتها بخوانید. درمان هر دو نوع سرگیجه مرکزی و محیطی می تواند. به صورت درمان علامتی انجام شود اما ریشه کن کردن این عارضه تنها با تشخیص و درمان علت زمینه ای میسر است.

متخصص مغز و اعصاب ابتدا با بررسی علائم بیمار و انجام تست های نورولوژیکی و حتی در صورت لزوم انجام تصویر برداری با MRI یا سونوگرافی داپلر، که خونرسانی به نواحی مختلف مغز را بررسی می کند. سعی در تشخیص علت مغزی احتمالی سرگیجه دارد. اگر موردی پیدا نشد این احتمال است. که سرگیجه از نوع محیطی بوده و در صورت لزوم می توان برای تشخیص و درمان به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

تفاوت سرگیجه مرکزی با سرگیجه محیطی

سرگیجه محیطی بیشتر ناشی از اختلالات در گوش داخلی است اما سرگیجه مرکزی از مغز و دستگاه عصبی مرکزی نشات می گیرد. اگر شما به سرگیجه محیطی دچار باشید متوجه هستید. که حمله های آن معمولا مدت کوتاهی طول می کشد، این در حالی است. که سرگیجه مرکزی مدت بیشتری طول کشیده و می تواند به حدی شدید باشد که شما مستقلانه قادر به راه رفتن نباشید.

حرکت چشم ممکن است در هر دو نوع سرگیجه غیر قابل کنترل شود. متاسفانه به علت طولانی تر بودن مدت حمله ی سرگیجه ی مرکزی، این مورد هم در آن ممکن است. از هفته ها تا ماه ها طول بکشد و حتی با چشم دوختن به یک نقطه برطرف نشود.

در سرگیجه محیطی، از آن جایی که از گوش داخلی منشا می گیرد. معمولا اختلالات شنوایی بروز پیدا می کند اما در سرگیجه مرکزی این مورد خیلی نادر بوده و بیشتر بیمار علائمی که از ناتوانی کنترل مغزی ناشی شده. مثل سردرد، ضعف یا سختی در بلع، دوبینی، اختلال تکلم، اختلال تعادل، اختلال هوشیاری و گزگز اطراف دهان را نشان می دهد‌.

سرگیجه محیطی با تغییر ناگهانی وضعیت سر شروع شده. می تواند با تهوع و استفراغ همراه شده و معمولا با ثابت نگه داشتن بدن در چند ثانیه از بین می رود. این در حالی است. که سرگیجه مرکزی ربطی به حرکات ناگهانی سر ندارد.

تشخیص و درمان سرگیجه مرکزی | متخصص مغز و اعصاب اصفهان

روش درمان سرگیجه مرکزی

درمان این نوع سرگیجه بسته به منشا آن و نوع بیماری ای که آن را ایجاد کرده است. متفاوت بوده و ممکن است در بعضی موارد مثل بیماری میگرن بتوان با کنترل کردن محرک های این بیماری جلوی آن را گرفت.

برای بیماری هایی مثل ام اس یا تومور های مغزی که به راحتی کنترل پذیر نیستند. می توان با خوردن دارو های ضد تهوع یا کاهنده ی حس حرکت مقداری علائم را کاهش داد.

به نقل از پایگاه داده ی NCBI برای کسانی که دچار سکته مغزی ایسکمیک حاد در گردش خلفی شده اند. باید طی ۳ تا ۴ و نیم ساعت بعد از شروع علائم، درمان با ترومبکتومی انجام شود. البته نکته ی مهم این است که این درمان در مواردی(جراحی اخیر، فشار خون شدید. خونریزی شدید، ادم و علائم به سرعت پیشرونده) منع مصرف دارد.

بعد از ۴ و نیم ساعت اگر با تصویر برداری مغزی، طی بازه ۱۲ ساعته. علائمی از گرفتگی عروق بزرگ دیده شود بیمار کاندید ترومبکتومی مکانیکی است.

لازم است برای بیمارانی که سطح هوشیاری شان تغییر کرده دستگاه ECG، پالس اکسی متری و نظارت دقیق مهیا شود. اگر شرایط بیمار بدتر شود مداخلات جدی برای کاهش فشار داخل جمجمه ای یا ICP و کم کردن فشار به ساقه مغز مورد نیاز است.

در صورت کشف دلایل زمینه ای مثل خونریزی، ادم و فشار به ساقه ی مغز ممکن است. نیاز به جراحی هایی مثل ونتریکولوستومی یا کرانیکتومی باشد.

یک دوره درمان با کورتیکواستروئید های داخل وریدی مثل متیل پردنیزولون هم در صورتی که علت سرگیجه ناشی از دمیلینه شدن حاد در بیماری ام اس باشد انجام می شود.

نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت متخصص مغز و اعصاب اصفهان

مطالعه بیشتر :

ترس چیست؟

علل و عوارض سرگیجه مرکزی

عوارض استرس و اضطراب طولانی مدت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست