تشخیص و درمان سردرد صاعقه ای – thunderclap

در بخش قبل به علل و علائم سردرد های صاعقه ای یا تاندرکلاپ پرداختیم دراین بخش قصد داریم شما را با روش های تشخیص و درمان سردرد صاعقه ای آشنا کنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تشخیص سردرد thunderclap

معمولا در اولین قدم برای تشخیص، CT scan از عروق مغزی انجام شده که پزشک متوجه میشود در رگ های درون و بیرون مغز چه عاملی است که اثر درد را القا می کند. همچنین پزشک می تواند از MRI ( magnetic resonance imaging ) برای مشاهده ساختار داخلی مغز استفاده کند، در مواردی از MRA (magnetic resonance angiography ) برای مشاهده جریان خون در رگ های مغز استفاده می شود.
با پانکسیون لومبار ( lumbar puncture ) یا spinal tap نمونه ای مایع مغزی نخاعی یا cerebrospinal fluid ( به اختصار CSF ) بیمار که اطراف مغز و نخاع در حال گردش بوده، گرفته شده و از نظر وجود خون تست می شود .

درمان سردرد رعدآسا

برای درمان این سردرد ها همانطور که گفته شد بدلیل ثانویه بودن باید مشکل ایجاد کننده آن برطرف شود. و انتخاب روش درمان توسط پزشک ایجاد می شود . در صورتی که عامل پاتولوژیکی مهمی در آن دخیل نباشد پزشک می تواند. با دارو های ضدالتهابی غیراستروئیدی یا NSAID تورم عروق را کاهش داده و باعث تسکین شرایط بیمار شود .
یکسری دارو ها فشار خون درون مغز بیمار را کاهش می دهند. و پزشک در صورت نیاز می تواند از آن ها استفاده کند . اگر این سردرد به دلیل اسپاسم یا گرفتگی رگ های مغزی ایجاد شده باشد. نیمودیپین تجویز می شود تا با انسداد کانال کلسیم این اسپاسم را از بین برود .
در مواردی درمان تاندرکلاب نیازمند جراحی برای ترمیم رگ پاره شده یا باز کردن رگ دچار انسداد هستیم. که با توجه به شرایط روش درمان انتخاب می شود .

تشخیص و درمان سردرد صاعقه ای - thunderclap | بهترین متخصص صرع

ریسک فاکتور ها یا عوامل متعد کننده ابتلا به سردرد صاعقه ای

قابل ذکر است این نوع سردرد در افراد با سابقه خانوادگی که اختلالاتی مانند تمایل به تشکیل لخته یا دیواره عروق ضعیفی دارند. محتمل تر است . همچنین فشار خون بالا در افراد ریسک ابتلا به تاندرکلاب را افزایش می دهد .

راههای پیشگیری از سردرد صاعقه ای

در واقع این سردرد ها ناگهانی هستند. و چون به طور معمول در گذشته برای فرد اتفاق نیافتاده است. پیشگیری از وقوع آن می باشد ولی با اصلاح فعالیت های روزانه می توان از ریسک ابتلا به آن کاست به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم :

  • داشتن رژیم غذایی سالم
  • فعالیت فیزیکی مناسب و منظم
  • کنترل فشار خون و کلسترول
  • ترک سیگار و دخانیات

موارد فوق از جمله عواملی است که باعث داشتن رگ هایی سالم و کنترل عوامل مستعد کننده این نوع سردرد هستند. در صورتی که فردی دارای فشار خون بالاست برای پیشگیری از تاندرکلاب یا سردرد صاعقه ای با مشورت پزشک فشار خون خود را به حد نرمال برساند.

نوبت دهی اینترنتی گروه آسا سلامت بهترین متخصص صرع

مطالعه بیشتر :

علل و عوامل سردرد های صاعقه ای یا تاندرکلاپ

علائم بیماری هیدروسفالی در افراد مختلف

درمان هیدروسفالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست