تشخیص و درمان زوال عقل

هیچ آزمایش واحدی نمی‌تواند تشخیص زوال عقل را تأیید کند. در عوض، پزشک از یک‌سری آزمایش‌ها استفاده خواهد کرد. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

 • سابقه پزشکی کامل
  معاینه فیزیکی دقیق
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی، از جمله آزمایش خون
 • مروری بر علائم، از جمله تغییر در حافظه، رفتار و عملکرد مغز
 • سابقه خانوادگی

پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که شما یا یکی از عزیزانتان علائم زوال عقل را با درجه بالایی از اطمینان تجربه می‌کنید یا خیر. اما ممکن است نتوانند نوع دقیق زوال عقل را تعیین کنند. در بسیاری از موارد، علائم انواع زوال عقل با هم تداخل دارند. این تفاوت تشخیص بین دو نوع را دشوار می‌کند.

برخی از پزشکان بدون مشخص کردن نوع آن، زوال عقل را تشخیص می‌دهند. در این صورت، ممکن است مایل باشید به پزشکی که متخصص تشخیص و درمان زوال عقل است مراجعه کنید. به این پزشکان متخصص مغز و اعصاب گفته می‌شود. برخی از متخصصان سالمندان نیز در این نوع تشخیص تخصص دارند.

درمان زوال عقل

برای کاهش علائم زوال عقل از دو روش درمانی اولیه استفاده می‌شود: داروها و درمان‌های غیردارویی. همه داروها برای هر نوع زوال عقل تأیید نشده‌اند و هیچ درمانی کاملا موثر نیست.

تشخیص و درمان زوال عقل | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

داروهایی برای زوال عقل

برای درمان علائم بیماری آلزایمر از دو نوع دارو استفاده می‌شود:
مهارکننده‌های کولین استراز

این داروها ماده شیمیایی به نام استیل کولین را افزایش می‌دهند. این ماده شیمیایی ممکن است به شکل‌گیری خاطرات و بهبود قضاوت کمک کند. همچنین ممکن است باعث بدتر شدن علائم بیماری آلزایمر (AD) شود.

مِمانتین

این دارو برای به تأخیر انداختن شروع علائم شناختی و رفتاری در افراد با AD متوسط ​​یا شدید استفاده می‌شود. ممکن است به افراد مبتلا به AD کمک کند تا برای مدت طولانی‌تری عملکردهای طبیعی ذهنی خود را حفظ کنند.
این دو دارو همچنین ممکن است با هم تجویز شوند. عوارض جانبی نیز می‌تواند رخ دهد، بنابراین در مورد عوارض احتمالی این داروها بیشتر بدانید.

درمان‌های غیردارویی

این روش‌های درمانی ممکن است به کاهش علائم زوال عقل کمک کرده و برخی از عوارض قابل کنترل بیماری‌ها را کاهش دهد. درمان‌های غیردارویی رایج برای زوال عقل عبارتند از:

اصلاح محیط پیرامون

شلوغی، سر و صدا و تحریک بیش از حد ممکن است باعث کاهش تمرکز شود.

اصلاح وظایف روزمره

می‌توانید برای انجام کارهای روزمره، مثل دوش گرفتن یا آراستن، به یک درمانگر مراجعه کنید و آنها را به کارهای قابل کنترل تقسیم کنید.

کاردرمانی

این متخصصان می‌توانند در انجام کارهایی از جمله پیاده‌روی، آشپزی و رانندگی به شما در یادگیری ایمن و ایمن‌تر کمک کنند.
پ

یشگیری از بیماری زوال عقل

برای دهه‌ها، پزشکان و محققان معتقد بودند که نمی‌توان از زوال عقل پیشگیری کرد یا آن را درمان کرد. با این حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است چنین نباشد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که بیش از یک سوم موارد زوال عقل ممکن است در نتیجه عوامل سبک زندگی باشد. به طور خاص، محققان ۹ عامل خطر را شناسایی کردند که ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقل را در فرد افزایش دهد. آن عوامل عبارتند از:

 • کمبود آموزش
 • فشارخون میانسالی
 • چاقی میانسالی
 • از دست دادن شنوایی
 • افسردگی در اواخر زندگی
 • دیابت
 • بی‌تحرکی جسمانی
 • سیگار کشیدن
 • ایزوله‌سازی اجتماعی

محققان بر این باورند که هدف قرار دادن این عوامل خطر با درمان یا مداخله می‌تواند برخی موارد زوال عقل را به تأخیر انداخته و یا احتمالاً از آنها جلوگیری کند. پیش‌بینی می‌شود موارد زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ تقریباً سه برابر شود، اما شما می‌توانید اقدامات لازم برای به تأخیر انداختن زوال عقل را از همین امروز انجام دهید.

نوبت دهی اینترنتی آسا سلامت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

مطالعه بیشتر :

انواع عوامل خطر زوال عقل

دمانس یا زوال عقل چیست؟

عوامل و مراحل زوال عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست