تداوم پیگیری درمان ام‌اس و ویروس کرونا

می‌دانیم که سیستم ایمنی بدن، نقش بسیار مهمی در مقابله با عفونت‌ها ایفا می‌کند؛ از سوی دیگر سیستم ایمنی گاهی به‌علت اشتباهی که انجام می‌دهد به بافت‌های بدن حمله می‌کند و باعث بروز برخی بیماری‌ها می‌گردد که به آن‌ها «بیماری‌های خود ایمنی» می‌گوییم. بیماری ام اس، از این نوع بیماری‌هاست. در ادامه این مطلب همراه با بهترین متخصص صرع ، به موضوعاتی درباره چگونگی مصرف داروها و نکات مهم برای تداوم پیگیری درمان ام‌اس و ویروس کرونا می‌پردازیم.

به عبارت دیگر، در بیماری خودایمنی ام‌اس، سیستم ایمنی به‌خطا به مغز و نخاع یورش می‌برد، ایجاد پلاک می‌کند و باعث بیماری ام‌اس می‌شود. در واقع، پلاک ام‌اس حاصل واکنش التهابی مزمنی است که در محل حمله دستگاه ایمنی به راه‌های عصبی پدید می‌آید و به طور معمول در تصویر ام‌آرآی قابل رویت است.

داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی و ویروس کرونا

در مورد عفونت کرونا که داروی اختصاصی ندارد، کمی قضیه متفاوت بود. در اوایل اسفندماه پزشکان معالج برای افرادی که درمان ام‌اس را تازه آغاز کرده بودند، داروهای کم‌خطرتری را تجویز می‌کردند. در همان زمان، توصیه‌های متخصصان در این زمینه، به صورت راهنماهای بالینی در کشور به چاپ رسید. کشور ما جزو اولین کشورهایی بود که دست به تدوین این راهنماها زد و بعد از آن، اکثر کشورهای درگیر در این همه‌گیری این کار را انجام دادند.

در حال حاضر ماه‌ها از شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان می‌گذرد. طی این مدت مطالعاتی در ایران و سایر کشورها انجام شد. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که خوشبختانه اکثر داروها و حتی داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را در افراد مبتلا به ام‌اس افزایش ندادند. از طرف دیگر این داروها باعث نشدند افرادی که آن‌ها را مصرف می‌کنند بیش از دیگران به عفونت شدید کرونا مبتلا شوند.

پس از انتشار مطالعات و بررسی نتایج، تصور اینکه این داروها باعث مستعد شدن بیماران به کرونا می‌شوند، از بین رفت. درحال حاضر، بر اساس توصیه‌های متخصصان، افراد مبتلا به ام‌اس می‌توانند بسیاری از داروهای خود را مصرف کنند. حتی در صورت نیاز، داروها توسط پزشک معالج به داروهای قوی‌تر تغییر داده می‌شوند.

تداوم پیگیری درمان ام‌اس و ویروس کرونا | بهترین متخصص صرع

این داروها دو دسته‌اند:

داروهایی که سیستم ایمنی را تنظیم می‌کنند، مانند آمپول‌هایی که هفته‌ای یکبار و یا یک روز در میان، زیر جلدی تزریق می‌شوند
داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند. میزان سرکوب سیستم ایمنی، براساس قدرت دارو ممکن است کم یا زیاد باشد.
از اوایل اسفندماه، ویروس کرونا در ایران و سرتاسر جهان همه‌گیر شد. همانطور که می‌دانیم، بدن برای مقابله با این ویروس، مانند هر ویروس دیگری نیاز به سیستم دفاعی و ایمنی سالم و قوی دارد. از این رو، نگرانی‌هایی در مورد افراد مبتلا به ام‌اس به وجود آمد که درحال مصرف داروهایی بودند که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌داد.

پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، حتی در زمان شیوع آنفلوانزا یا عفونت‌های دیگر، با اینکه تعداد زیادی از افراد مبتلا به ام‌اس داروهایی مصرف می‌کردند که سیستم ایمنی‌ آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌داد، اما تعداد زیادی از این افراد به عفونت دچار نمی‌شدند. البته ممکن بود عفونت در افراد مبتلا به ام‌اس نسبت به سایر افراد شایع‌تر باشد، اما این تفاوت چندان چشمگیر نبود و از سوی دیگر، عفونت‌ها شدید نبودند.

این تجربه نشان می‌دهد علی‌رغم مصرف این داروها توسط افراد مبتلا به ام‌اس، سیستم ایمنی این افراد می‌توانست با عفونت ویروسی مقابله کند، به عبارت دیگر ممکن است این داروها سیستم ایمنی را چندان ضعیف نکنند. بنابراین، در زمان حاضر و شیوع ویروس کرونا، متخصصان سرتاسر جهان بر این باورند که افراد مبتلا به ام‌اس نباید مصرف داروها را قطع کنند.

بررسی داروهای ام‌اس:

گروه اول:

داروهای تزریقی، به شکل آمپول‌هایی با تزریق‌ هفتگی یا آمپول‌هایی با تزریق‌ یک روز درمیان که تنظیم‌کننده سیستم ایمنی هستند. متخصصان بر این باورند چه در ابتدای شیوع ویروس کرونا و چه در زمان حاضر، هیچ‌کدام از این داروها باعث تضعیف سیستم ایمنی نمی‌شوند و بیماران می‌توانند به مصرف این داروها ادامه دهند.

گروه دوم:

قرص‌های خوراکی که کمی بیشتر سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند. مطالعات نشان داده است کسانی که قرص‌های خوراکی مصرف می‌کنند. نیز، از لحاظ احتمال ابتلا به کرونا با سایر افراد تفاوتی ندارند. بنابراین، بر مبنای آخرین توصیه‌های فدراسیون جهانی ام‌اس، افراد مبتلا به ام‌اس به راحتی می‌توانند از قرص‌های خوراکی استفاده کنند و این قرص‌ها احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش نمی‌دهند.

داروهای تزریقی هم وجود دارند که تزریق آن‌ها ماهی یک‌بار یا هر شش ماه یک‌بار انجام می‌گیرد. طبق مطالعات پزشکی داروهایی که به صورت ماهانه تزریق می‌شوند. هم، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش نمی‌دهند؛ بنابراین باید به طور منظم مورد مصرف قرار گیرند. تنها نکته مهم در خصوص برخی داروهای تزریقی است که شش ماه یک‌بار تزریق می‌شوند. توصیه می‌شود مصرف‌کنندگان این داروها در صورت صلاحدید پزشک معالج تزریق خود را یک تا دو ماه به تاخیر بیندازند. این موضوع به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد و پزشک معالج با توجه به وضعیت پزشکی بیمار و نتایج آزمایشگاهی، درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند.

نکات مهم در باب تداوم درمان ام‌اس و کرونا

یافته‌های کنونی نشان می‌دهد اکثر داروهایی که در کشور ما برای مداوای بیماری ام ‌اس در حال مصرف است. احتمال ابتلا به ویروس کرونا یا شدت بیماری را افزایش نمی‌دهند. برای تحقق این موضوع، ضروری است فرد مبتلا نکات زیر را حتما رعایت کند. در صورتی که فردی شرایط رعایت این نکات را ندارد. می‌تواند از پزشک معالج خود درخواست کند که داروی مصرفی او را با یک داروی ضعیف‌تر جایگزین کند.

به این نکات توجه کنید:

فرد مبتلا حتما باید در خارج از منزل ماسک داشته باشد. این افراد حتی المقدور از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکرده. و در مکان های شلوغ حضور پیدا نکنند. چنانچه افراد مبتلا به ام‌اس شاغل هستند. به دلیل مصرف دارویی که دستگاه ایمنی را تغییر می‌دهد، بر اساس قوانین کشوری می توانند. دورکار باشند. اگر لازم است این افراد در محل کار حضور پیدا کنند. باید تهویه مناسب در محل کار آن‌ها وجود داشته باشد، یا پنجره ها را باز کنند. سایر همکاران حاضر در اتاق، باید از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند.

در صورت لزوم به شرکت در هرگونه گردهمایی، بهتر است دیدار در فضای آزاد باشد. و همه افراد از ماسک استفاده کنند. همچنین در نظر داشته باشیم بهتر است بیماران ام اس مانند سایر افراد جامعه از شرکت در مراسم گوناگون از جمله مهمانی خانگی، عروسی و مراسم عزادارای تا حد امکان بپرهیزند. مبتلایان به ام‌اس به راحتی می‌توانند با رعایت این نکات، مصرف داروها را بدون مشکل ادامه دهند.

ابتلا کرونا در مبتلایان به ام‌اس

مطالعات نشان داده عفونت کرونا در بیماران ام‌اس شدیدتر نخواهد نبود. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. در صورت ابتلا، حتما در ابتدا به یک پزشک متخصص عفونی مراجعه کنیم. و در ادامه لازم است به پزشک معالج متخصص مغز و اعصاب اطلاع دهیم. و در مورد قطع یا ادامه درمان از او مشورت بگیریم. پزشک متخصص مغز و اعصاب اصفهان با مشورت پزشک متخصص عفونی بر اساس سیر عفونت با ویروس کرونا، راهنمایی‌های لازم را برای قطع احتمالی داروی ام اس و ازسرگیری دوباره مصرف آن به ما ارائه خواهد کرد.

نوبت دهی اینترنتی – گروه آسا سلامت – بهترین متخصص صرع


مطالعه بیشتر :

پرسش‌هایی درباره صرع و ویروس کرونا

لاکوزامید داروی خوراکی درمان صرع

مونوتراپی با داروی ضد صرع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست