بررسی انواع مختلف فلج مغزی

انواع مختلف CP وجود دارد که قسمت‌های مختلف مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هر نوع باعث اختلالات حرکتی خاص می‌شود. امروز قصد داریم تا اطلاعات بیشتری راجع به انواع مختلف فلج مغزی را در سایت بهترین متخصص صرع مطالعه کنیم.

فلج مغزی اسپاستیک “Spastic cerebral palsy”

Spastic CP متداول‌ترین نوع CP است که طبق منابع معتبر تقریباً ۸۰ درصد افراد مبتلا به CP را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوع از بیماری باعث سفتی عضلات و واکنش‌های اغراق‌آمیز می‌شود و راه رفتن را دشوار می‌کند.

بسیاری از افراد مبتلا به CP اسپاستیک دارای ناهنجاری‌های راه رفتن مانند وضعیت غیرطبیعی زانو یا حرکت قیچی مانند پاها در هنگام راه رفتن هستند. ضعف عضلانی و فلج نیز ممکن است وجود داشته باشد. علائم می‎‌تواند کل بدن یا فقط یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار دهند.

فلج مغزی دیسکینتیک “Dyskinetic cerebral palsy”

افراد مبتلا به دیسکینتیک سی در کنترل حرکات بدن خود مشکل دارند. این اختلال باعث حرکات غیرارادی، وضعیت غیرطبیعی در بازوها، پاها و دست‌ها می‌شود.

در برخی موارد صورت و زبان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. حرکات می‌توانند آهسته و خنده‌دار یا سریع و تند باشند. این نوع از بیماری می‌تواند راه رفتن، نشستن، بلعیدن یا صحبت کردن را برای فرد مبتلا دشوار کند.

متخصص مغز و اعصاب اصفهان

بررسی انواع مختلف فلج مغزی | بهترین متخصص صرع

فلج مغزی هیپوتونیک “Hypotonic cerebral palsy”

هیپوتونیک CP باعث کاهش توان عضلانی و بیش از حد شل شدن عضلات می‌شود. دست ها و پاها خیلی راحت حرکت می‌کنند و مانند عروسک پارچه‌ای شل و ول می‌شوند. نوزادان مبتلا به این نوع CP کنترل کمی روی سر خود دارند و این احتمال وجود دارد که در تنفس مشکل داشته باشند. هرچه بزرگتر می‌شوند، در نتیجه عضلات ضعیف شده خود می‌توانند صاف بنشینند. همچنین ممکن است در گفتار، ارتباط برقرار کردن و راه رفتن مشکل داشته باشند.

فلج مغزی آتاکسی “Ataxic cerebral palsy”

Ataxic CP کمترین نوع بروز بیماری CP است. Ataxic CP با حرکات ارادی عضلانی مشخص می‌شود که اغلب بهم ریخته، ناشیانه یا تند به نظر می‌رسند. به طور معمول افراد مبتلا به این شکل از CP در تعادل و هماهنگی مشکل دارند. آن‌ها ممکن است در راه رفتن و انجام عملکردهای صحیح حرکتی مانند گرفتن اشیا و نوشتن مشکل داشته باشند.

فلج مغزی مخلوط “Mixed cerebral palsy”

برخی از افراد ترکیبی از علائم ناشی از انواع مختلف CP را دارند. به این نوع از بیماری، CP مخلوط گفته می‌شود. افراد در بیشتر موارد ابتلا به CP مختلط، ترکیبی از CP اسپاستیک و دیسکینتیک را تجربه می‌کنند.

نوبت دهی اینترنتی آسا سلامت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان


مطالعه بیشتر :

علل و عوامل بیماری ترومبوز مغزی را بشناسیم

تشخیص CVT (ترومبوز وریدی مغزی) چگونه است؟

راه های درمان ترومبوز وریدی مغزی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست