ابتلا به کرونا و احتمال افزایش سکته مغزی

این مقاله را بخوانید و به دوستانتان هم اطلاع رسانی کنید تا بدانند کرونا تنها یک ویروس کشنده پاندمیک برای ریه ها نیست بلکه آنچه از این ویروس بر می آید فراتر از تصویر واقعی است و هنوز ناشناخته های زیادی هست که در حال به نمایش گذاردن است یکی از همین ناشناخته ها احتمال سکته مغزی در اثر کرونا ست که این روزها ذهن پزشکان اینترونشن را به خود مشغول کرده.

در تحقیقات اخیر نشان داده شده که کووید ۱۹ می تواند باعث ایجاد سکته مغزی در برخی جوانان شود، پزشکان آمریکایی در تلاش و تحقیقات برای کشف ناشناخته های این پاتوژن جدید یعنی ویروس کرونا یا همان کوید ۱۹ هستند، آنها می گویند مرگ بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر در سراسر دنیا نشان می دهد هنوز علل و عوامل زیادی از مرگ بیماران برای ما ناشناخته و اثرات زیادی از کووید ۱۹ مشخص نیست.

در حالیکه کوید ۱۹ افراد زیادی از میانسالان را در سنین بالای ۶۰ سال تحت تاثیر قرار داده و باعث مرگ و میر بالای این گروه شده است، آمار جدید نشان می دهد ابتلا به کوید ۱۹ در جوانان موجب سکته مغزی و روند افزایشی این بیماران که در اثر کرونا به سکته مغزی مبتلا شده اند نگران کننده است و این آمار سیر افزایشی دارد.

گزارش واشنگتن پست درباره افزایش احتمال سکته مغزی

طبق گزارشی که واشنگتن پست ارائه کرده است تعداد بیشتری (تعدادی که دور از انتظار بوده است ) از جوانان در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی شان به نوعی سکته مغزی ناشی از گرفتگی عروق مغزی و انسداد شریانها مبتلا شده اند که باعث مرگ آنها شده است، پزشکان به این نظریه که احتمالا این آمار به کوید ۱۹ مرتبط است رسیده اند.

با اینکه این روند هنوز زیاد نیست و عملا میزان آن کم تشخیص داده شده ولی می تواند به عنوان یک چالش رو روبه روی انسانها باشد و نباید به سادگی از این چالش چشم پوشی کرد

Eytan Raz محقق آمریکایی در این زمینه می گوید ما عادت داریم که بیماران سکته مغزی با گرفتگی بزرگ شریانی را در دهه ۶۰ به بعد ببینیم و انتظار این آمار را در دهه ۳۰، ۴۰ یا حتی ۵۰ نداریم

در حقیقت این رنج سنی افرادی هستند که از نظر آماری احتمال کمتری از سکته مغزی دارند ولی تحقیقاتی که اخیرا انگلستان منتشر کرده که افراد میانسال و نه افراد مسن در مقایسه با افراد جوان خطر بیشتری در ابتلا به عوارض خطرناک تر و مرگ ناشی از کرونا دارند.

ابتلا به کرونا و احتمال افزایش سکته مغزی | متخصص مغز و اعصاب اصفهان

احتمال بستری بیماران میانسال و جوان در اثر کرونا

در مطالعات انجام شده نشان داده شد ۴ درصد از افرادی که مبتلا به کووید بوده اند در دهه ۴۰ و دوبرابر این آمار در دهه ۵۰ زندگی خود نیازمند بستری در بیمارستان بوده اند که همین آمار نشان داد کووید هنوز ناشناخته های بیشتری را به نمایش می گذارد.

آمار نشان داده شده در کشورهای مختلف نشان می دهد که بیشترین قربانیان این ویروس افراد مسن بوده اند ولی گزارش هایی مبنی بر مرگ افراد بسیار جوان نیز هست، از جمله افرادی در سنین ۲۹ سال و یا حتی پائینتر

به هر حال تمامی مسائلی که عنوان شد حاکی از آن بود که افراد کووید۱۹ در میانسالی و یا در سنین پائین تر احتمالا در معرض سکته مغزی قرار می گیرند، برای نمونه بیماری که در سن ۴۴ سالگی و با کرونا مثبت، با این علائم مراجعه کرده بود.

یک نمونه از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با مراجعه به دلیل سکته مغزی شدید

این مرد ۴۴ ساله از بین بیماران مبتلا به کوید ۱۹ که دچار سکته مغزی شده بودند. مطرح می شود همگی این افراد در سنین بین ۳۰ تا ۴۰ سال بودند در صورتی که سن متوسط این نوع سکته مغزی شدید ۷۴ سال است. و همین مسئله شکی برای نظریه” افزایش احتمال سکته مغزی در اثر کرونا ” بود.

و آنچه که در مورد این بیماران بیشتر باعث تعجب بود این بود اکسی یکی از پزشکان فوق تخصص اینترونشن اظهار می کرده که در هنگام عمل جراحی برای برداشتن لخته خون به وجود آمده که موجب ایجاد سکته مغزی شده و در لحظه عمل، پزشک شاهد تشکیل لخته هایی در اطراف و نزدیک به محل عمل بود، چیزی که تا کنون با آن مواجه نشده بود.

این در حالی بود که اکسی در تلاش بود تا لخته ای را که موجب سکته مغزی وسیع شده خارج کند. و به نظر می آید این یک امر کاملا غیرعادی و پیش بینی نشده است و باید به سرعت در بین آزمایشات بالینی پزشکان و محققان قرار بگیرد.

خبر دردناک برای جامعه پزشکان

این یک خبر دردناک و خطرناک برای جامعه پزشکان و همچنین برای افراد عادی است. زیرا در ابتدا تمامی پزشکان و محققان بر این باور بودند که کوید ۱۹ اولین حمله و بیشترین حمله را به ریه های بیمار دارد. و در این رابطه تلاششان را برای نجات بیماران می کردند ولی با این یافته های جدید نشان داده شده است. که کووید ۱۹ قوی تر از آنی است که به نظر می رسد و جامعه پزشکان با این غافلگیری رو به رو هستند. که با چه نوع ویروسی مواجه هستند و چگونه می توانند این دشمن قدرتمند را شکست دهند.

حتی اگر در کنار این خبر به شما بگوئیم که این ویروس در این زمینه افراد کمی را تحت تاثیر قرار داده و آمار مبتلایان کم است. ولی یک چالش بزرگ رو به روی مسیر راه پزشکان قرار می دهد.

روند سکته مغزی

یک مرور می کنم بر روی روند سکته مغزی، سکته مغزی زمانی به وجود می آید. که لخته های خونی ناشی از کلسترول بالا، مشکلات قلبی، سوء مصرف مواد و یا تغذیه نامناسب در طول زمان پدید بیاید که این لخته ها پس از به وجود آمدن و انتقال به شریان های اصلی موجب گرفتگی شریانها و در نتیجه عوارض شدید می شوند. با وجود سکته روش های درمانی کمتر تهاجمی کمک می کنند تا بیمار تا حد اکثر ۲۴ ساعت بعد از سکته و با مراجعه به مراکز درمانی معتبر می توانند. حتی بدون عوارض و یا با عوارض کم به زندگی برگردند ولی در مواردی که سکته به طور شدید و گسترده اتفاق می افتد این می تواند منجر به فاجعه شود.

متاسفانه اخیرا محققین متوجه شده اند که کرونا ویروس می تواند. منجر به شدیدترین نوع سکته مغزی شود که بخش بزرگی از مغز را که مسئولیت حرکت، گفتار و تصمیم گیری را بر عهده دارد به شکل ناگهانی و با یک ضربه از بین ببرد.

محققین به این نتیجه رسیده اند که لخته هایی که این ویروس در سراسر بدن ایجاد می کند. می تواند علت این نوع سکته ها باشد، این لخته ها شروع به مهاجرت از مناطق مختلف بده به ریه ها، قلب و یا مغز می کنند. که به ترتیب می توانند، آمبولی ریه، سکته قلبی و سکته مغزی را ایجاد کنند.

نوبت دهی اینترنتی آسا سلامت کلینیک مغز و اعصاب اصفهان


مطالعه بیشتر :

بررسی انواع سردردها

بررسی علل سندروم گیلن باره

علل و عوامل سردرد خوشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست